Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpět

Anglický plnokrevník

---

Historie

Jako je známo, Anglický plnokrevník (A1/1) je nejycrhlejší plemeno koně na světě. Toto plemeno koně bylo zcela záměrně vyšlechtěno v 18. století v Anglii. Vzniklo z domácích klisen, které byly kříženy s koňmi španělského původu. Tito kříženci byly dále kříženi s orientálními koňmi. Za úplné předky Anglického plnokrevníka se považují tři hřebci - první, pravý Arab z Nadždu v Arábii Darley Arabian, byl zakoupen v Sýrii a stal se zakladatelem linie Eclipse (viz. Slavní koně). Druhý, vraník neznámého původu Byerley Turk, se stal zakladatelem linie Herold a byl údajně získán jako kořist Turků. A třetí Godolphin Barb, hnědák narozený v Tunisku moc dobý dojen neudělal, přesto se stal zakladatelem linie Matchem.

Popis

Angličan je štíhlý, vysoký kůň s dlouhým krkem. Typické jsou pro něj také dlouhé nohy. Má rovný profil hlavy. Dále má výrazný kohoutek, dlouhý, ale silný hřbet a nápadně dlouhou šikmou lopatku. Ocas je níže nasazený. Rozměry, včetně výšky nejsou u Anglického plnokrevníka závazné, záleží na účelu jednodlivého koně. Můžou měřit i např. jen 145 cm.

Výška: 165 - 170 cm

Pokryv těla

Angličtí plnokrevníci mívají řídší hřívu a ocas. Jejich zbarvení se pohybuje od vraníků, přes hnědáky, ryzáky po bělouše.

Vlastnosti a využití

Velmi svérázný, tvrdohlavý, nebývají k lidem příliš přátelští a často vyžadují odbornou péči (hold vrcholní sportovci). Nezřídka bývají nervózní. Jsou nuceni předčasně vyspívat - již ve dvou letech se zůčastňují svých prvních dostihů.

Chod je nízký, úsporný a dlouhý.

Myslím, že zaměření Anglických plnokrevníků je zcela jasné - dostihy. Ovšem využívá se samozřejmě i na jiné jezdecké sporty - oblíbený je rovněž např. v parkuru či všestrannosti.

---

www.kone.web.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář