Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpět

Achaltekinský kůň

---

Historie

Achaltekin se řadí k pouštním plemenům. Považuje se za jedno z nejstarších a nejčistších plnokrevných plemen na světě. Dokonce se považuje za staršího, než je Arabský plnokrevník. Lze najít záznamy o jeho chovu pocházející z doby před 3000 lety. Podle všeho byl vyšlechtěn v pouštních oázách Turkménie. V současné době se chová po celém světě a je velmi oblíbený, ovšem za centrum chovu Achaltekinů se považuje Turkmenistán, Kazachstnán, Uzbekistán a Kyrgyzstán.

Zajímavost: Říká se, že v minulosti se Achaltekinové chovali v uzavřených "jámách", kam na ně lidé házeli kamení - pouze jeho majitel mu tam házel žrádlo a choval se k němu vlídně. Tak se dosáhlo toho, že kůň důvěřoval pouze svému majiteli a k ostatním lidem se choval nedůvěřivě, přímo se jich bál. Lze předpokládat, že toto chování má za důsledek to, že dnes je stále Achaltekin považován za problémově zvladatelného koně.

Popis

Achaltekin je štíhlý, lehký kůň. Je pro něj typický nápadně vysoko nasazený krk a zvláštně nesená hlava - huba je na úrovni kohoutku. Lopatky má strmé, kohoutek vysoký a hrudní koš je mělký a poměrně úzký. Zadní nohy bývají šavlovité, přední naopak příliš zblížené = nekorektní postoj nohou.

Výška: 152 - 154 cm

Pokryv těla

Tento koník má velmi tenkou a jemnou kůži (typická pro pouštní plemena). Jeho srst je hedvábná, stejně jako řídký ocas a hříva (kštice obvykle chybí). Zbarvení se pohybuje od ryzé, přes hnědé po plavé. Vzácně ovšem lze zpatřit i bělouše či vraníky. Ovšem pro každé zbarvení je typický kovový lesk.

Vlastnosti a využití

Jako každé pouštní plemeno, i Achaltekin je velmi vytrvalý, houževnatý a skromný kůň. Je pro něj typický ohnivý temperament a tvrdá, těžko zvladatelná povaha (samozřejmě vlastnosti se můžou u jednotlivých jedinců lišit)

Co se týká chodů, jeho klus není příliš pohodlný - je tvrdý, drobný, zato cval to vše vynahradí svou plynulostí bez otřesů, zato s příjemným houpáním.

Nejlépe se Achaltekin uplatní na dlouhých tratích, ale lze si ho představit i v parkuru a drezúře, i když zde není příliš oblíbený.

---

(www.eguichannel.cz)

(www.konicci.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář