Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpět

Americký klusák

---

Historie

Zakladatelem tohoto plemene byl anglický plnokrevník Mesenger. Později byly do chovu zařazení rovněž holandští klusáci, norfolgové, Arabové a kanadští mimochodníci. A tak se jednoho dne narodil úžasný hřebec Hambletonian 10, který sice nikdy nezávodil, zato měl ideální stavbu těla, kterou spolehlivě předával na potomstvo. V roce 1879 se začal používat název standardbred - do plemenné knihy totiž může být zaspsán pouze kůň, který dosáhne na jednu míli předepsaného času, a to 2 minuty a 25 sekund. To zapříčinilo, že jsou Američtí klusáci nejrychlejšímu klusáky na světě.

Popis

Americký klusák má poněkud hrubší hlavu, záď (kterou má mohutně osvalenou) se nachází výš než kohoutek. Plec je typicky velmi osvalená a silně stavěná. Nohy má pevná stejně jako kopyta.

Výška: 155 cm, váha: nesmí mít víc než 500 kg

Pokryv těla

Povoleny jsou všechny čisté barvy, ale převažují hnědáci, ryzáci a vraníci.

Vlastnosti a využití

Tito klusáci jsou vytrvalý, klidní, houževnatí, poslušní, bojovní a tvrdý. Většinou vynikají i odvahou. Bohužel, jsou-li používání ke klusáckým dostihům, nemají tak dobrý vztah k lidem, jako jezdečtí koně - musejí absolvovat velmi tvrdý trénink a zaníká tím i jejich všestrannost, protože to musejí být specialisté - nesmějí ani při vypjatých situacích v žádném případě nacválat.

Chod je velmi přímý, dlouhý a vydatný.

Americký klusák je ryze sportovní plemeno koně. Používá se samozřejmě hlavně na klusácké dostihy, ale lze si ho rovněž velmi dobře představit na rekreraci ři hoby závody.

---

(www.ekolide.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář