Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpět

Andaluský kůň

---

Historie

Andalusan se řadí k jednomu z nejstarších plemen koní. Jeho domovem je Španělsko, především oblast Andalisue (jich). Mísí se v něm krev berberských, arabských i starých evropských plemen koní. Vždy to byly velmi vyhledávaní koně pro rytíře a krále, ovšem nechybělo mnoho, a v době krize jsme mohli o toto skvělé a impozantní plemeno přijít. Naštěstí kartusiánští mniši dokázali získat stádečku čistokrevných andalusanů a chovají je dodnes - jako nejčistší linii španělských koní.

Zajímavost: V době osídlování Ameriky byli Andalusané převezi na nový kontinent jako úplně první koně (žádní jiní koně zde do té doby nežili). Někdy se stalo, že koně svým pánům utekli a zkřížili se s jinými plemeny - tak vznikli dnes velmi známý zdivočelý Mustangové.

Popis

Andalusan je velmi impozantní kůň s výraznou hlavou a často s lehkým klabonosem. Jeho hlavě dominují velké a laskavé oči a velmi pěkně utvářené uši. Krk je silný, lehce klenutý s hřebenem a hrdě nesený. Mohutné plece jsou kvalitní, hrudník hluboký, hřbet a bedra silná. Záď má Andalusan oblou, ocas poměně nízko nasazený a nohy čisté, štíhlé s perfektními klouby.

Výška: 155 - 160 cm

Pokryv těla

Hřívu a ohon má Andalusan přirozeně vzlněný, dlouhý a bohatý. Můžeme najít jak bílé Andalusany (často s tmavou hřívou a ocasem), tak vraníky (ti jsou ale poměrně vzácní) a v poslední době se v chovech začínají čím dál tím více objevovat hnědácí. Kdysi se hojně vyskytovali také strakáči, ale ti dnes již nejsou povoleni.

Vlastnosti a využití

Přátelští, laskavý a mírní. I přes svou vyloženě klidnou povahu jsou ohnivý a odvážní. Jsou rovněž velmi inteligentní a dokážou velmi přilnou ke svému majiteli i pravidelnému ošetřovateli.  

Andalusane nejsou příliš rychlý koně, zato jsou vytrvalý. Využívají se jako kočároví, pracovní i jezděčtí koně. Jsou velmi žádaní na drezuru a vysokou školu. Velmi často se učí tradiční španělské jezdecké styly, jako např. vaquera nebo doma classica.

---

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-)

(Tereza (milovnicekoní), 23. 12. 2010 8:32)

Ahojky miluju koně ale tohle plemeno je jeden z mích neoblíbenějších :-D MILUJU KONÍKY <3