Jdi na obsah Jdi na menu
 


Teplota, pulz, frekvence dýchání

29. 7. 2007

Teplota koně

Jestliže je koník v není v pořádku, může se to projevit i na jeho teplotě. Normální teplota koně se pohybuje něco mezi 37,5 stupni celsia a 38, 5 stupni celsia. Pokud se tedy rozhodnete koníkovi teplotu měřit, musíte si vybrat okamžik, kdy je v klidu, tedy ne po práci a odpočinutý. Na měření teploty se používá speciální veterinářský teploměr, na jehož konec se kápne rostlinný nebo olivový olej a rozetře se. Pak se opatrně zasune koni do konečníku a dvě minuty se tam nechá. Pak se musí stejně opatrně vyndat a tradá! Víme, jestli má koník teplotu či ne!   

***

Pulz

Normální pulz koně se pohybuje v rozmezí mezi 35 - 45 úderů za minutu - jen však, pokud je kůň v klidu. Pokud je po práci, pulz bývá vyšší. Pulz u koně se měří pod čelistí a měří se prsty, nikoli palcem. Prsty se přiloží na místo a pak se jen sleduje na stopkách, kolik jich bylo za minutu.

***

Frekvence dýchaní

Frekvenci dýchání je důležité měřit, když je koník v klidu (stejně jako teplotu a pulz). Když je totiž koník po práci, může být zadýchaný. Frekvence dýchání se má pohybovat mezi 10 - 20 vdechy za minutu a měří se sledováním slabin. Je to prakticky to samé jako u měření pulzu - musí se sledovat slabiny a počítat, kolikrát se kůň nadechne za minutu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář