Jdi na obsah Jdi na menu
 


Březost

18. 7. 2008

Březost

***

O co vlastně jde?

Březost klisny se nazývá období mezi oplodněním a porodem. Březost trvá přibližně 11 měsíců během kterých se plod v děloze klisny vyvíjí.  

Co dělat během březosti?

Během první poloviny březosti může klisna bez problémů pracovat stejně jako doposud. V druhé polovině březosti již není vhodné např. s klisnou skákat či po ní chtít těžkou práci. Během celé březosti se samozřejmě musí dbát na zvýšenou bezpečnost klisny - není vhodné ji zařazovat do nového stáda (ostatní koně ji mohou pokopat, může trpět psychicky). Potrat také může nastat např. po kolice nebo po pádu na překážku. Když klisna potratí, MUSÍ jí vždy vyšetřit veterinář. Jestliže je v pořádku, může se za 7 - 11 dní připustit znovu. Ale je samozřejmě lepší potratu předcházet a s klisnou manipulovat citlivě a jemně a v žádném případě jí nevystavovat nadměrné zátěži či velkému stresu. Ovšem zcela jistě se s klisnou nevyhýbat pohybu - velice jí prospívá, povzbuzuje krevní oběh a látkový metabolismus.

Jak krmit březí klisnu?

Březí klisny je potřeba krmit kvalitním krmením (zvětšený přísun vitaminu B, D, A, kostitvorných látek, hodnotných bílkovin a karotenu). Samozřejmě, snad ani nemusím dodávat, že klisna potřebuje neustálou zásobu čerstvé pitné vody, která by ale neměla být úplně studedná. Je opravdu potřeba se vyhnout vadné nebo zkažené potravě (nadměrně zkvašená siláž, zapařené nebo čerstvé seno, nahnilé okopaniny, námel - žitné otruby, žluklé zrniny,...), ale je potřeba klisnu krmit vydatně, protože přece jen musí živit dva tvory :-). Zhruba 2 - 3 týdny před porodem je dobré snížit dávku jadrných krmiv a krmit pouze lučním seníkem (které koním většinou moc chutná) a směskou, které se říká MASH.

Prostě když klisně budete dávat zkaženou nebo vadnou potravu, studenou vodu a budete se k ní chovat hrubě, z pravděpodobně u ní nastane předčasný porod - a ten hříbě z největší pravděpodobností nepřežije, jelikož nebude dostatečně vyvinuto.

Při krmení příliš vodnaným nebo krmivem nebo nedostatkem pohybu se můžou objevit otoky zadních končetin, případně vemínka a břicha. Na ně je potřeba dávat obklady a samozřejmě všechno upravidt tak (krmení, pohyb), aby se to už neopakovalo...

Vývoj plodu

 

Měsíc vývoje

Velikost a hmotnostVývin plodu
1. Měsíc1 cm
2. Měsíc7 - 10 cmZačíná mít již podobu koně
3. Měsíc12 cm
4. Měsíc20 - 23 cm, 1 kgUž na něm lze rozeznat pohlaví
5. Měsíc33 cmObjevují se první chloupky na pyscích a konci ocasu
6. Měsíc56 cm, 5,5 kg
8. Měsíc68 - 73 cm, 16 - 19 kg
10. Měsíc 85 - 92 cm, 29 - 33,5 kgTělo je již pokryto krátkou jemnou srstí
11. Měsíc100 - 150 cmJe dokonale vyvinuté a prořezávají se mléčné zuby

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář