Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porod

30. 1. 2009

Porod

***

Kdypak nám, holka, porodí?

Samozřejmě předběžný termín porodu víme již od začátku (podle připouštění), ale ten nebývá přesný a od pravého termínu porodu se může dost lišit, proto je potřeba, zvlášť v posledních týdnech březosti, klisnu pečlivě pozorovat, protože její tělo a hlavně chování nám napoví, kdy ten velký den příjde. Tak týden až dva před porodem začíná být klisna nervózní, začíná se stranit ostatním koním, může být i vůči nim agresivní a viditelně se jí začíná zakulacovat břicho. K tomu jí silně naběhne vemínko. Poslední týden klisně vemínko nateče ještě více a na cecících můžeme pozorovat tzv. pryskyřičné kapky (zabraňují výtoku mléka - přesto nějaká kapka sem tam "utéct" může). V této době je velmi důležité dbát na zvýšenou čistotu vemínka, protože je velmi náchylné na záněty. Těsně před započnutí porodu se klisna začne velmi silně potit, pokud je venku, mezi koňma, vzdaluje se od nich, střídavě si lehá a zase vstává, dívá se na břicho, je neklidná a roztahují se jí vazy po stranách ocasu.

 

Fáze porodu

1. Odchod plodové vody

Odchodem plodové vody začíná samotný porod. Plodová voda, to je vlastně tekutina, která obklopuje hříbátko v břiše matky (hříbě je v plodovém vaku a v něj je ona tekutina). Jakmile se hříbě začne pohybovat k porodním cestám, vak praskne a tekutina vyteče. Nyní jde všechno rychle - musí, jelikož by se hříbě jinak mohlo udusit.

2. Samotný porod

Nejpozději za 20 minut po odchodu plodové vody by se měli (nebo spíš se musejí) objevit přední končetiny hříběte a během dalších 5 minut (nejpozději půl hodiny) by se mělo hříbě narodit celé. Pokud se tak nestane, nebo se objeví nepřed zadní končetiny či se vyskytne jiná "chyba", je potřeba zavolat veterináře. Jinak ovšem není dobré u klisny během porodu moc "oxidovat" a příliš se jí všímat - ve většině případů porod klisna zvládne sama. Čerstvě narozené hříbě má kolem sebe plodové obaly - z nich mu většinou pomůže klisna, ale pokud se tak nestane, je potřeba je roztrhnout u hlavy hříběte, aby se nezadusilo (ale opravdu to většinou není třeba). Klisna poté hříbě dosucha olíže a vyčistí mu nozdry a hubu.

3. Odchod placenty

Asi tak hodinku po porodu, kdy klisna nabere síly, se postaví a vyjde z ní placenta. Je nutné se ujistit, zda-li placenta opravdu vyšla (i když občas to nemůsí být jednoduché - klisna často placentu sežere). Pokud placenta neodejde ani po 3  hodinách, je potřeba zavolat veterináře, aby jí vyjmul.

Hříbátko

Hříbě je po porodu krásně nešikovné :-). Snaží se postavit a jeho první pokusy mohou být velmi nešikovné a komické. Nikdy, nikdy hříběti nepomáháme vstávat - je důležité klisnu s hříbátkem nechat osamotě - nyní mezi nimi vznikají důležité vazby. Hříbě by se tak za hodinku mělo postavit a začít sát mateřské mléko od klisny. Klisna zprvu produkuje tzv. mlezivo, které obsauje látky důležité pro imunitu, proto je bezpodmínečně nutné, aby hříbě mlezivo dostávalo.

Důležitá fakta

  • Naprostá většina klisen rodí v noci a tak polovina hříbat se narodí mezi 10 hodinou večerní a 2 hodinou ranní
  • I když je klisna hodně nervózní, jedině jí pomůžete tak, že jí necháte v klidu - instinktivně ví, co má dělat, i když je to třeba prvorodička
  • Pokud klisna např. během porodu zemře, je nutné oddojit mlezivo - bez něj hříbě zemře
  • Pokud ze hříběte do 6 hodin po porodu nevyjde tzv. střevní smolka (tvoří se tím, že hřívě polyká a tráví, ještě v těle matky, plodovou vodu), je nutné zavolat veterináře - jinak by se mohlo stát, že hříbě dostane koliku

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář