Jdi na obsah Jdi na menu
 


Připouštění

15. 6. 2008

Připouštění

***

O co vlastně jde?

Jestliže je klisna v říji, tak se k ní přivede hřebec. Hřebec říjící se klisnu pozná, vzruší se, čímž se mu zvětší a prolouží pyj. Vlastní připouštění  zpočívá v tom, že hřebec zavede pyj do pochvy klisny, čímž dojde k oplodnění.

Co udělat před připouštěním?

Před připouštěním je potřeba nechat klisnu vyšetřit laboratorním výtěrem a ujistit se, že netrpí žádnými nakažlivými chorobamy, aby při připouštění hřebce ničím nenakazila. Samozřejmě je nutné si to samé ověřit u hřebce, aby případně on nenakazil klisnu. Těsně před připouštěním je důležité klisně zabandážovat ocas (kořen ocasu), aby se jí žíně nedostaly do pochvy. Někdy je také třeba svázat klisně zadní nohy provazem (pokud nemá dostatečně silnou říji), aby kopáním neporanila hřebce.

Co udělat po připouštění?

Po připouštění je dobré vydezinfikovat klisně okolí pochvy a tak 15 - 20 minut jí vodit, aby nedošla k vytlačení semene.

Umělá inseminace

Tato technika je stále populárnější, protože se při ní nemusíme obávat poranění hřebce klisnou a přenosu nakažlivých chorob. Po vybrání hřebce se od něj odebere ejakulát, který se následně zředí ve speciálním roztoku a hluboce se zmrazí na nízkou teplotu pomocí dusíku. Je tedy možné tímto způsobem semeno hřebce uchovávat na velice dlouhou dobu. Samotná inseminace se provádí tak, že povolaný člověk si levou ruku navlékne do ochranné rukavice a do druhé si vezme stříkačku s naředěným ejakulátem. Když trubička pronikne do děložního krčku, začne se semeno ze stříkačky pomalu vytlačovat, při čemž je potřeba děložní krček jemně stlačit, aby semeno nevyteklo zpět.

Jak poznat, že se povedlo?

Je potřeba povolat veterináře, který klisně udělá tzv. rektální vyšetření - vsune klisně do konečníku ruku a nahmatá dělohu. Pokud si myslí, že je březí, je dobré klisnu vzít za 3 - 4 týdny (v době, kdy jí většinou začíná další říje) ke hřebci. Pokud klisna hřebce odhání, odmítá a nejeví příznaky říje, je zřejmě březí. Také lze udělat krevní zkoušky na březost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář