Jdi na obsah Jdi na menu
 


Říje

15. 6. 2008

Říje

***

O co vlastně jde?

Klisna je v říji, pokud je ochotna se spářit s hřebcem. Říje je cyklus, který trvá přibližně 3 - 9 dní a zpravidla první říji v roce mají klisny na jaře (bývá také nejsilnější). V době říje dozrávají Graafovy fotikuly, po jejichž prasknutí putuje vajíčko vejcovody do dělohy - tento úkaz nazýváme ovulace. Po říji následují tři až čtyři týdny, kdy klisna hřebce odmítá - pak nastane další říje.

Jak poznat říji?

Je několik "příznaků" říje. Klisna během říje může často močit (ovšem málo moče) a má zvlhlou a silně prokrvenou pochvu. Může se stát, že jde jen neochotně kupředu a tlačí se na ostatní klisny. Také lze poznat říji tak, že klisna dává ocas na stranu a z pochvy jí vytéká bezbarvný hlen (tzv. nitkuje). Ovšem charakteristické pro říji je hlavně tzv. BLÝSKÁNÍ - což znamená, že vulva se střídavě otvírá a zase zavírá, při čemž z ní vytéká malé množství hlenovité tekutiny. Klisna se blýská hlavně při přítomnosti hřebce.

Co když nevím?

Může se stát, že klisna nedává říji dostatečně najevo, takže majitel sice tuší, že někdy teď by měla mít říji, ale 100% to neví. V tom případě se klisna vodí k tzv. zkušební stěně. Funguje to tak, že z jedné strany stěny se přivede klisna a z druhé hřebec. Nejprve se dají hlavami k sobě, aby se mohli očichat a potom se klisna ke stěně otočí zádí. Pokud klisna začne hřebce odmítat (např. vykopávat, písklavě řehtat), tak v říji není, pokud zaujme pářící postoj, je připravena k připouštění. K těmto účelům se většinou používají mladí nebo neplodní hřebci, tzv. prubíři.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář