Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koně v mytologii

12. 8. 2007

Pegas

Pegas byl, podle řecké mytologie, první kůň světa. Okřídlený kůň je prý synem Poseidona (viz. bohové a bohyně) a netvora Medusy, nebo se také tvrdí, že byl zrozen z krve Medusy, když jí Perseus usekl hlavu. Pegas je symbolem básníků, umělců a mnoha dalších. Na většině kresbách bývá Pegas zobrazován jako sněhově bílý kůň z křídly pokrytými ptačím pěřím rovněž bílé barvy.

***

Sleipnir

Sleipnir byl, podle legend, bílý kůň s osmi končetinami. Jeho majitelem byl bůh Odin, který ho dostal jako smírnou oběť. Podle příběhů a legend byl Sleipnir tak rychlí kůň, že dovedl tryskem přeletět pevnou zem, moře i vzduch.

***

Al Borak

Al Borak byl také okřídlený kůň, ale patřil prorokovi Mohamedovi (asi 570 - 632), což byl, jak jistě víte, zakladatel islámu. Prý to byl nesmírně krásný, rychlý a zářivě bílý kůň s lidskou hlavou, který přenesl proroka ze země do sedmého nebe - "stavu věčného štěstí"

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pegas

(Nikola, 16. 11. 2008 12:26)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Shadowfax

(body2, 23. 5. 2008 20:16)

Nemělo by se zapomínat na Shadowfaxe ;-)

<img src="http://www.geocities.com/khallandra/twotowers/shadowfax.jpg">