Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpět na rozcestí

Paint horse

***

Historie plemene

Historie Paintů se vůbec neliší od historie QH. Jde o to, že chovatelům quarterů se občas přihodilo, že jednobarevným rodičům se narodilo strakaté hříbě. Do založení AQHA byla tato strakatá hříbata považováná za quartery, ale s příchodem AQHA přišlo i pravidlo, že strakatí koně, i když mají sebelepší původ, nebudou považování za QH, takže se stali vlastně jakýmsi "odpadem", který nelze nikam zaregistrovat :-( . Ovšem chovatelé si stáli za tím, že strakatí QH jsou stejně dobří jako ti jednobarevní a tak po dlouhých peripetiích vznikla samostatná organizace, která dovolovala zapisovat strakaté koně jako Paint horse. Ještě donedávna se jako painti zapisovali všichni strakatí potomci např. dvou quarterů nebo i dvou plnokrevníků, dnes ovšem platí nové pravidlo, že aby hříbě mohlo být zapsáno jako paint, musí mít alespoň jednoho rodiče painta (zde rozdíl mezi pintem a paintem - pinto je výraz pro strakatého koně bez rozdílu plemenné příslušnosti).

Povaha

Povaha painta se nijak neliší od povahy quartera. Jsou to velmi odolní, laskavý a srdeční koně, kteří Vás v jistém kroku dovezou všude. Jsou velmi učenlivý a rádi spolupracují s lidmi. Těší se velké oblibě i díky svému "exotickému" zbarvení :-).

Popis

Viz. quarter

Zbarvení

A zde už to začíná být těžší :-). Jak jistě víte, paint je strakatý quarter a díky svému strakatému zbarvení ho můžeme rozdělit ještě do několika skupin právě podle toho, jak ty skvrny na sobě má - takže:

  1. TOBIANO - Velké skvrny s hladkými okraji, pravidelné odznaky na hlavě, bílé nohy, výskyt bílé barvy na hřbetě
  2. OVERO - Skvrny jakoby oškubané, bílá barva není na hřbetě, alespoň jedna noha není bílá, může mít modré oko
  3. TOVERO - Kombinace obou typů :-)

Skvrny na těle paintů mohou mít samozřejmě různou barvu - hnědou, černou, ryzou,... Ovšem i strakatým paintům se mohou rodit jednobarevná hříbata - ty se pak označují jako solid paint - bred.

***

(Tento obrázek je z Wikipedie)

(www.stallionstation.com)

(www.saudeanimal.com)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

och

(julie, 23. 6. 2011 15:37)

jo je to krasni ja mam stejneho toho cerno bileho jmenuje se bella.