Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpět na rozcestí

Provazová ohlávka

***

Provázková ohlávka je samozřejmě více spojována s westernem než s anglií, proto ji zařazuji sem a myslím si, že sposuta lidí o ní má mylné představy a neví, jak vlastně funguje, ba si myslí, že je to pouze slušivější ohlávka...

***

Provazová ohlávka (parelka) začíná být čím dál tím víc oblíbenější, protože má spoustu praktických využití při výcviku koně. Bohužel, čím dál tím víc se setkávám s tím, že vidím koně ve výběhu s parelkou, což je to nejhorší, co může majitel udělat - kůň se snadno může parelkou někde zachytit a uškrtit se na ní (parelka nepovolí), proto se hodí čistě jenom na trénink a jízdu. Je poměrně ostrá, takže se s ní musí zacházt jemně a citlivě. Její velkou výhodou je to, že je velmi lehká a kůň jí na sobě prakticky necítí, zato stačí malý signál a kůň jej díky lehké ohlávce ucítí velmi dobře.
Jak jistě víte, parelka je opatřena čtyřmi uzly, které by po nasazení ohlávky na hlavu koně měly být umístěny v oblasti akupunkturních center na hlavě koně a tím pádem koník citlivěji raguje na pobídky udělené prostřednictvím ohlávky. Jelikož je provazajda užší, dokáže vyvinout v případě negativní reagce koně na hlavě koně (hlavně za ušima) řezavý tlak - když se kůň tlaku podvolí, je odměněn tím, že tlak ustane.
Když má koník normální stájovou ohlávku, může se do ní opřít a ohlávka snadno povolí nebo prostě koník klidně vydrží Váš tlak a počká si, až přestanete moct vy a povolíte tlak vy, zatímco Parelka nepovolí a koník, jak už jsem psala výše, ustoupí tlaku.

***

Můj názor: Já osobně parelku využívám protože jsem si všimla, že opravdu koník na ní reaguje daleko lépe. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že ač je to "jenom ohlávka" působí velmi ostře a nesmí se s ní zacházet "brutálně".


***

Jurce je ohlávka trošku větší - tahle byla Mindy, Jurka jí měla jen půjčenou :-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

těchto článkůby melo být více..

(misa, 23. 3. 2014 11:02)

Ahoj, tenhle clanek je hezky napsany, akorat skoda za ne vetsine stranek se najde jen navod jak ji uvazat a ne i neco z tohoto clanku. :/ myslim ze je smutne kdyz jsou tyto provazovky pouzivany jako normalni ohlavky.. :/ coz je opravdu smutne... :/ tenhle clanek musim znovu pochvalit ;)